داروی گیاهی برای ترک اعتیاد

برخی از افراد که قصد دارند اعتیاد خود را ترک کنند ترجیح می دهند این کار را در منزل و با کمک داروهای گیاهی انجام دهند. این افراد تصور می کنند استفاده از داروی گیاهی برای ترک اعتیاد به دلیل طبیعی بودن آن موثرتر از مصرف داروهای شیمیایی و استفاده از متدهای علمی ترک اعتیاد است. تبلیغاتی که برای داروی گیاهی برای ترک اعتیاد وجود دارد نیز این تصور را تقویت می کند.

اعتیاد ابعاد مختلف زندگی شخصی، اجتماعی، شغلی و تحصیلی فرد را تحت تاثیر قرار داده و درمان و ترک آن نیازمند یک روش اصولی و برنامه ریزی علمی و تخصصی است. پزشک متخصص ترک اعتیاد ممکن است با توجه به شرایط فرد استفاده از برخی گیاهان دارویی را برای تخفیف عوارض ترک مانند تسکین درد توصیه نماید.

در ادامه به بررسی داروهای گیاهی برای ترک اعتیاد و میزان اثربخشی آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تاثیر داروی گیاهی در ترک اعتیاد

اغلب افرادی که تصمیم به ترک اعتیاد با داروی گیاهی گرفته اند حتما با این ادعا مواجه شده اند که با استفاده از داروی گیاهی فرد معتاد ظرف چند روز بدون هیچگونه عارضه ای درمان شده و برای همیشه از مواد مخدر نجات می یابد. آیا این ادعا واقعیت دارد؟

در حال حاضر هیچ داروی گیاهی و شیمیایی برای درمان قطعی اعتیاد وجود ندارد. به هیچ وجه گول تبلیغات داروهای گیاهی که ادعا می شود از عصاره چند گیاه برای ترک اعتیاد تهیه شده اند را نخورید.

البته نمی توان گفت گیاهان طبیعی و دارویی تاثیری در ترک اعتیاد ندارند. برخی گیاهان که خاصیت آرامبخشی و تسکین درد دارند را می توان با نظر پزشک برای کاهش برخی عوارض ترک اعتیاد مانند بیقراری و درد استفاده کرد.

گیاهان دارویی نیز همانند داروهای شیمیایی در کنار خواص دارویی و مفید، عوارض جانبی نیز در پی دارند. این عوارض جانبی می تواند علائم و عوارض ترک اعتیاد را تشدید کرده و مشکلات جدی برای فرد به بار آورد. لذا در روند ترک مواد مخدر هیچ داروی گیاهی و شیمیایی نباید به صورت خودسرانه و بدون نظر پرشک مصرف شود.

بعد از اتمام دوره مصرف اکثر داروهایی که به عنوان داروی گیاهی سم زدایی و ترک اعتیاد عرضه می شوند، فرد احساس می کند نمی تواند مصرف دارو را قطع کند. زیرا به دارو وابسته شده و اعتیاد او نیز عود کرده است. به عبارت دیگر داروی گیاهی ترک اعتیاد نه تنها اعتیاد را درمان نکرده است بلکه باعث شده فرد به داروی ترک اعتیاد نیز معتاد شود.

ترکیبات داروی گیاهی ترک اعتیاد

بعضا دیده می شود برخی عطاری ها اقدام به فروش کپسول هایی با نام داروی گیاهی ترک اعتیاد می کنند و به افراد اطمینان مصرف این کپسول ها در مدت کوتاهی اعتیاد آن ها را درمان می کند. داروی گیاهی ترک اعتیاد گاهی به شکل قرص، پودر و شربت نیز به فروش می رسد. آیا می دانید چه ترکیباتی برای ساخت این داروها به کار می رود؟

معمولا گفته می شود در ترکیب این داروی گیاهی ترک اعتیاد از عصاره چند گیاه دارویی استفاده شده است. اما واقعیت این است که این داروها بدون نظارت علمی، بهداشتی و پزشکی تهیه می شوند و اغلب آن ها حاوی یک ماده مخدر مانند ترامادول یا متادون بوده و از گیاهان فقط برای ایجاد رنگ و بو استفاده می شود. ترکیب مواد مخدر با گیاهان نامعلوم عوارض شدید برای فرد به دنبال خواهد داشت.

طبق گفته پزشکی قانونی متاسفانه مرگ و میر ناشی از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی، غیر مجاز و تایید نشده ترک اعتیاد به مواد مخدر در حال افزایش است.

ترکیبات داروهای گیاهی ترک اعتیاد اغلب شامل موراد زیر است:

 • دیفنوکسیلات
 • ترامادول
 • آتروپین
 • کدئین
 • فلوکستین
 • دکسترومتورفان
 • سیپروهپتاتین
 • گیاه اسپند برای ایجاد طعم و بو

حتما بخوانید: عوارض روانی ترک اعتیاد

عوارض داروی گیاهی ترک اعتیاد

با شروع مصرف داروی گیاهی ترک اعتیاد فرد احساس می کند روز به روز حالش رو به بهبود است. اما به مرور زمان برای رسیدن به حال خوب نیاز دارد میزان مصرف را افزایش دهد. به بیانی دیگر رور به روز وابستگی بیمار به داروی گیاهی ترک اعتیاد افزایش می یابد و مشکلات و عوارض بعدی برای او پیش می آید.

از جمله عوارض داروی گیاهی ترک اعتیاد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پرخاشگری
 • بدبینی
 • افسردگی
 • اضطراب
 • مشکلات گوارشی
 • بیماری های قلبی
 • تشنج و مرگ

ترک اعتیاد با داروی گیاهی

 

داروی گیاهی برای ترک شیره تریاک

ترک شیره تریاک معمولا با عوارضی همچون بی خوابی، حالت تهوع شدید، دل درد، تعریق و دردهای عضلانی همراه است. در صورتی که فرد تحت نظر پزشک درمانگر اعتیاد و به صورت اصولی و برنامه ریزی شده اقدام به ترک اعتیاد نماید این عوارض را به صورت خفیف تر تجربه خواهد کرد.

در کنار عمل به برنامه ترک اعتیاد، مصرف داروی گیاهی برای ترک شیره تریاک می تواند به کنترل عوارض کمک نماید. در ادامه به خواص برخی داروهای اشاره شده است.

بابونه

خواص: درمان بی خوابی، بهبود درد معده، کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر، ملین، ضد التهاب.

عوارض: استفراغ، تداخل با داروی رقیق کننده خون، واکنش آلرژیک

خار مریم

خواص: بهبود عملکرد کبد، کنترل قند خون، درمان مشکلات کیسه صفرا، کمک به کاهش کلسترول بد

عوارض: واکنش آلرژیک، تداخل با داروهای تجویزشده توسط پزشک، احساس نفخ، حالت تهوع، اسهال

جینسینگ

خواص: بهبود عملکرد شناختی، افزایش سطح انرژی، خواص ضد سرطان و آنتی اکسیدانی، ضد التهاب

عوارض: بی خوابی، تداخل با داروهای ضد افسردگی، سردرد، افزایش یا افت فشار خون، درد پستان، خونریزی دماغ، تداخل با داروهای رقیق کننده خون، تپش قلب، لرزش، سرگیجه، تحریک پذیری

گل ساعتی

خواص: تقویت سیستم عصبی، کاهش علائم افسردگی، درمان بی خوابی، درمان اختلالات عصبی و اضطراب، کاهش تنش، ضد التهاب

عوارض: سرگیجه، خواب آلودگی، احساس سردرگمی، ضربان قلب نامنظم، خارش، تورم، منع مصرف برای بیماران کبدی و دوران بارداری و شیردهی

اطلاعات تماس با کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک

قاصدک (شیردندان)

خواص: سم زدایی کبد، کمک به هضم غذا، درمان برخی بیماری های پوستی مانند آکنه، ادرار آور

عوارض: تشدید علائم سوءهاضمه، واکنش آلرژیک،

جینکو

خواص: کاهش علائم ترک اعتیاد مانند تفکر مبهم و عدم توانایی در تمرکز، بهبود عملکرد ذهن، بهبود حافظه کوتاه مدت، افزایش انرژی، بهبود گردش خون محیطی، درمان سرگیجه، بهبود جذب گلوکز

عوارض: تهوع و استفراغ، تداخل با داروهای رقیق کننده خون، بی قراری، نارحتی شکم، تپش قلب، گیجی و منگی

داروی گیاهی برای ترک متادون

در زمان ترک متادون فرد با عوارضی از قبیل تهوع و استفراغ، درد در ناحیه شکم و مشکلات گوارشی، تعریق شدید، بی خوابی، دردهای عضلانی، کاهش سطح انرژی، اضطراب و افسردگی مواجه می شود.

مصرف برخی داروهای گیاهی شدت علائم و عوارض ترک را کاهش داده و باعث سم زدایی سریع تر بدن و کوتاه شدن طول دوره ترک اعتیاد به متادون می شوند. داروهای گیاهی که برای ترک متادون مورد استفاده قرار می گیرند اغلب خاصیت آرامبخشی دارند تا بیمار بتواند بر استرس و اضطراب ناشی از قطع مصرف متادون غلبه کرده و حس ناخوشایند کمتری داشته باشد. برخی داروها نیز برای بازیابی توان جسمی، تقویت قوای جنسی در مردان و رفع مشکلات قاعدگی در زنان مفید هستند.

بهتر است برای پیشگیری از عوارض ناخواسته و صدمات جسمی غیر قابل جبران، قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی یا شیمیایی برای ترک متادون با متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید.

از آنجایی که عوارض ترک اعتیاد به متادون بسیار شبیه به ترک اعتیاد به تریاک و شیره تریاک است همان گیاهان دارویی توصیه شده برای ترک شیره تریاک برای ترک متادون نیز قابل استفاده هستند. بنابراین مفیدترین داروهای گیاهی برای ترک متادون شامل موارد زیر است:

 • جینسینگ برای افزایش سطح انرژی، بهبود عملکرد شناختی و کاهش علائم قطع مصرف متادون
 • گیاه خار مریم برای پاکسازی کبد، تسریع فرایند پاکسازی سلول های بدن از مواد افیونی
 • گیاه قاصدک یا شیر دندان به صورت چای برای پاکسازی کبد و سلول های بدن، تقویت دستگاه گوارش، ادرارآور
 • چای بابونه برای رفع اختلالات خواب و کنترل بی خوابی، مسکن و ضد درد، رفع حالت تهوع و استفراغ
 • گیاه جینکو برای بهبود عملکرد مغز و کاهش علائم ترک از جمله احساس گیجی، سردرگمی و عدم توانایی در تمرکز
 • ریشه کودزو به صورت چای برای کاهش هوس مصرف مجدد متادون

درمان اعتیاد با داروی گیاهی امکان پذیر است؟

همانطور که گفته شد تنها با مصرف داروی گیاهی نمی توان اعتیاد را درمان نمود. به علاوه مصرف بیش از حد و خودسرانه دارو چه گیاهی باشد و چه شیمیایی عوارض جدی برای فرد به دنیال دارد. همچنین اثر بخش نبودن درمان اعتیاد با داروهای گیاهی می تواند منجر به ناامیدی فرد از ترک اعتیاد شده و بیمار به مصرف بیشتر روی آورد و درمان اعتیاد برای او دشوار تر شود.

حتی اگر قصد ترک اعتیاد در منرل را دارید باید اینکار را تحت نظر پزشک متخصص و روانشناس انجام دهید تا از عوارض ترک اعتیاد در امان باشید.

عوارض روانی ترک اعتیاد به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود. زیرا عوارض روانی ترک مانند افسردگی بعد از ترک اعتیاد می تواند زمینه ساز وسوسه و اعتیاد مجدد شود.

حتما بخوانید: درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد

کلام آخر

مسلما بهترین راه برای درمان اعتیاد مشورت با پزشک و متخصص و اقدام به ترک اعتیاد در کلینیک است.

متخصصین مرکز ترک اعتیاد تهران پاک در مورد عوارض جدی داروهای گیاهی برای ترک اعتیاد هشدار داده و به هیچ وجه مصرف خودسرانه هیچ نوع دارویی را توصیه نمی کنند. زیرا به دلیل نامعلوم بودن محتویات داروهای گیاهی ترک اعتیاد، تاکنون هیچ نهاد علمی تاثیر مثبت داروهای گیاهی به شکل کپسول، قرص، شربت و پودر را برای ترک اعتیاد تایید نکرده است.

13 نظرات

 • توسطHadi
  Posted 2022-04-23 1:57 ب.ظ

  من چون وضع مالیم بد نیست ،تمام روشهای ترک اعتیاد توسط داروهای گیاهی رو امتحان کردم، در این چند سال از کپسولهای دوغی و فلفلی و از بندرعباس پودر گیاهی و از تربت پک کامل گیاهی و از تهران کپسول گیاهی تماما سفارش دادم و خریدم و طبق گفته فروشنده ها استفاده کردم،البته اینا که گفتم بصورت مجزا در هر دوره استفاده کردم ،نه اینکه فکر کنید یکجا خریدم و قاطی پاطی استفاده کردم نه اینطور نبود.ولی الان که مینویسم بازم معتاد هستم،ولی بگم بعد از استفاده و تکمیل دوره درسته تریاک نکشیدم یعنی ترک کرده بودم ولی درمان نشده بودم ،زندگیم سخت تر از دوران معتادی سپری میشد انگار آدم ناقصی بودم شاد نبودم خسته بودم بی حوصله دعواگر و…..دیدم نمیشه اینجوری ادامه داد پس دوباره میزدم ،حالا خودتان قضاوت کنید قرص گیاهی چیه

  • توسطسارا
   Posted 2022-06-20 10:36 ب.ظ

   خب پس باید چیکار کرد؟

   • توسطامین
    Posted 2022-07-21 1:59 ب.ظ

    راهش خواستنه
    از درد دارم به خودم میپیچم الان که دارم می‌نویسم
    سرچ کردم برا یه مسکن گیاهی ،یه چیزی که آرومم کنه .
    خمیازه ،آب ریزش بینی ، دست و پا درد ودل پیچه دهنم رو صاف کرده .
    ولی یه چیزی رو می‌دونم و اون اینکه همه اینا میگذره و من خوب میشم و دیگه این اشتباه رو نمیکنم
    به این امید دارم
    اعتماد به نفسم رو می‌خوام پس بگیرم
    می‌خوام کارهایی که بخاطر اعتیاد نتونستم انجام بدم رو انجام بدم
    شادابی و سر حالی خودم رو لازم دارم تا بتونم زندگی کنم و لذت ببرم
    دیگه نمی‌تونستم هر روز گرفتار و خونه نشین اعتیاد باشم
    وقتی هر روز بخاطر اعتیادت به خودت سرکوفت بزنی دیگه یواش یواش چیزی ازت نمی‌مونه ، پس باید یه روزی یه جایی تمومش کنی یا تا آخر عمر حسرت چیزی که می‌تونستی باشی و نشدی رو به جون بخری
    من شروع کردم
    چهار روزه
    رفیق ! خماری هم عالمی داره
    سلامتی همه معتادا که غیر آدمای با مرام هیچ خری معتاد نمیشه

    • توسطاشکان
     Posted 2022-07-27 5:47 ب.ظ

     دوست من ، منم به همین درد گرفتارم ولی دوره ۷ روز اول که سخت تره رو گذروندم ، اول اینکه واقعا باید ۲ هفته وقت بزاری ، یه نفر کنارت باشه ، برای آبریزش بینی سیتریزین بخور ، برای درد بدنی گاباپنتین ۳۰۰ روز اول یکی به بعد میتونی بیشتر کنی، شبا هم برای خواب یه قرص خواب مثل آلپرازولام ۱ یا کلونازپام ، با وجود تمام اینا بازم حالت بده ، تاوان اون لحظات سرخوشی رو باید داد ، اما مرد واقعی دو هفته رو تحمل میکنه بعدشم با ورزش و قهوه میشه انرژی گرفت

    • توسطعباسع
     Posted 2022-08-20 2:18 ق.ظ

     دمتگرم داداش
     انشالله پاک بشی دوباره سرحال بشی

    • توسطmahdi
     Posted 2023-04-03 8:59 ب.ظ

     دستخوش دوست من موفق باشی من انگیزم ۱۰ برابر شد با حرفات دمت گرم من اومد تو خماری از الان

  • توسطAlam
   Posted 2022-08-14 10:24 ق.ظ

   ترک مصرف فقط گام اوله. باید بعدش با روانشناس و ان ای پیش بری تا وسوسه دیگه به سراغت نیاد.
   فکر کن مغز در حالت عادی روزی 100 تا هورمون شادی می‌سازه.
   مخدر یه عامل بیرونیه که یهو با مصرف 5000 هورمون شادی می‌فرسته به بدنت.
   پس مغز چیکار میکنه میگه، این هورمونه که داره میاد، زیادم میاد، دیگه چرا من بسازم.
   و دیگه نمیسازه. و بعد از ترک شما افسرده میشی. اونم شدید. حتی مغز اگه شروع به ساخت کنه هم همون روزی 100 تای خودش می‌سازه که خیلی کمتر از 5000 تایی هست که شما به بدنت می رسوندی. پس خسته و بی حس و حال میشی.
   و برای اینکه مقابله کنی باهاش باید خودت از لحاظ دیگه تقویت کنی. مشاوره بگیری. با ان ای و راهنماش در ارتباط باشی، تا زمان بگذره و بدنت به حالت عادی برگرده. سخته اما میتونی. خیلیا تونستن

  • توسطرضا
   Posted 2022-09-17 3:03 ب.ظ

   به نظر من شما یک دوره کبد را پاکسازی کنید ..فقط میمونه که از لحاظ ذهنی خودتون را تقویت کنید

 • توسطمحمدرضا
  Posted 2022-07-19 7:38 ب.ظ

  سلام به همه دوستانی که می‌خواهند ترک کنند حالا هرجور مواد مخدری فرق نداره .
  اول اراده ای قوی میخواد که بعد از ترک دوباره دنبالش نباشی ترک خودسرانه و مصرف هر نوع دارویی به توصیه بقیه که به اصطلاح وارد هستن اشتباه هست بهترین کار اگر توانایی مالی دارید کلینیک های ترک اعتیاد واقعا عالیه مخصوصا مشاوره هایی که میدن …

 • توسطفرزین
  Posted 2022-08-02 7:00 ب.ظ

  دوستان خیلی هم دل خوش نکنید دوهفته شاید برای کسای که چند سالی تریاک کشیدن دزست باشه ولی اگر مثل من سی سال اعتیاد کسی داشته باشه دوهفته ترک فقط ی شوخی هست من خودم ۴ ماه هست شبها تا صبح تشک و پشتی لای بغلم هست و راه میرم این رو گفتم که گول دو هفته ترک را کسی نخور من هم با خودم میگفتم حالا فعلا مصرف میکنم و بعد دو هفته ترک میکنم و با همین خیال خوش کارم به اینجا کشید در اخر توصیه میکنم به هیچ عنوان طرف متادون نرید چون تزک بسیار سخت و طولانی داره ده برابر سخت تر از تریاک

 • توسطKhorrami
  Posted 2022-10-07 5:12 ب.ظ

  باسلام، بنده 52 سالمه و بدون اینکه بدونم متادون چی هست بخاطر پادردهای شدیم بهم یک نوع قرص داد و بعداز دوسال که میرفتم کربلا قرص هامو نبردم وتا رسبدم به مرزمهران اونجامتوجه شدم حالم بیباربدشده که رفتم دکتر ودکتربعدازآزمایشات بالینی تشخیص دادبنده به مخدرلعنتی متادون معتادشدم درصورتیکه من بشدت مخالف مخدرات و تنباکو بودم و این اواخر روزانه یه عدد قرص متادون40 میخوردم اما با مدیریت خودم و کمک گرفتن از شربت آلاله، قرص حب الشفا، وعرق زنیان مخلوط با نباط زیاد براحتی تمام در 50 سالگی با بدن ضعیف همه را ترک کردم و سیگارمم ترک کردم الان دوساله ترک متادون و ترک سیگارکردم والگی مردم سخت میگیرند و ازخماری هم هیچکس نمرده و فقط حدود یک هفته حالت مثل سرماخورده ها آدم میشه اما ترک هر چیزی فقط اولا یه جوغیرت، اعتمادبنفس، دوست داشتن زندگیت و زن وبچه هایت بهش فکربکن اونوقت بهت ترک کردن بسدت آسون میشه، به امیدروزی که حتی یکنفرمعتاد نباشه، من به بدترین دشمن خودمم بهش و بخانوادش نفرین اعتیاد نمیکنم، یاالی یاحق

 • توسطح
  Posted 2022-12-08 6:20 ب.ظ

  باسلام داداش من ۲سال شیره میکشیدم بعد کم کم تریاک کردمش ولی همون ۸ال۹ روزیه ۱۲گرمی رومصرف میکنم چکارکنم ک بدون مراجعه به کمپ ترک کنم بذارم کنار .خواهشا کمکم کنین.باتشکرازدوستان

 • توسطاسی
  Posted 2023-04-09 10:45 ق.ظ

  سلام بنده 8ساله قرص ب2مصرف می کنم مصرف قرصتو به حداقل برسون بعدباجوشاندن دمنوش شقایق ریوند چینی وپوست بیدمیزاری کنار

نظر خود را اضافه کنید