عوارض خوردن مشروب بعد از ترک تریاک

خوردن مشروب بعد از ترک تریاک چه عوارضی را به دنبال دارد؟ تریاک نوعی ماده مخدر و اعتیادآور است که از عصاره گیاه خشخاش بدست می آید. خشخاش اولین داروی گیاهی ثبت شده در جهان است که شیره آن حاوی مواد شیمیایی مختلف از جمله کدئین و مرفین است.

استعمال تریاک موجب ایجاد آرامش و کند شدن فعالیت دستگاه عصبی مرکزی می شود. مصرف منظم این ماده مخدر باعث وابستگی و اعتیاد شده و عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

اغلب افرادی به مصرف تریاک و مشتقات آن روی می آورند که در زندگی روزمره دچار اضطراب و تنش های مختلف هستند. هنگامی که فرد خود را گرفتار در دام اعتیاد به تریاک می بیند یا اطرافیان او متوجه اثرات زیانبار اعتیاد می شوند، بیمار در پی درمان اعتیاد خود خواهد بود.

گاهی مشاهده می شود که فرد برای کاهش تنش ها و تحمل شرایط درمان و ترک اعتیاد به تریاک به سمت نوشیدن مشروب کشیده می شود.  در ادامه با کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

مشروب چه نوع نوشیدنی است؟

دانستن برخی از اطلاعات برای بعد از ترک اعتیاد لازم و ضروری است. مشروب به نوشیدنی هایی گفته می شود که حاوی مقدار قابل توجهی اتانول هستند. مصرف اندک این نوع نوشیدنی ها باعث ایجاد حالت سرخوشی، آرامش و کاهش اضطراب می شود. اما استفاده مقادیر زیاد و طولانی مدت آن موجب وابستگی جسمانی و روانی خواهد شد.

از جمله عوارض مصرف بلند مدت الکل می توان به تهوع و استفراغ، عدم تعادل در راه رفتن، کاهش کنترل بر اندام های بدن، گیجی، کاهش تمرکز، کاهش قدرت تصمیم گیری و کاهش ضربان قلب اشاره کرد.

مصرف مشروب بعد از ترک تریاک

خوردن مشروب بعد از ترک اعتیاد (تریاک)

بعد از قطع مصرف و درمان اعتیاد به تریاک تا مدتی اثرات جسمانی و روانی اعتیاد و عوارض ترک اعتیاد در بدن فرد باقی می ماند.

برخی از افرادی که مدتی به مصرف مواد مخدر اعتیاد داشته و اطرافیان آن ها را به عنوان معتاد می شناختند، تا مدت ها بعد از درمان و ترک اعتیاد نیز تصور می کنند نگاه و توجه اطرافیان برای همیشه بر آن ها متمرکز بوده و همواره ایشان را به چشم معتاد می بینند.

این افراد برای آرام کردن خود بعد از ترک تریاک، تحمل و کنترل عوارض ترک اعتیاد و عادی جلوه دادن شرایط شروع به نوشیدن مشروبات الکلی می نمایند.

بیشتر بخوانید: دلیل سرفه بعد از ترک سیگار چیست و چطور درمان می شود؟

عوارض نوشیدن مشروب بعد از ترک تریاک

نوشیدن الکل بعد از ترک اعتیاد در منزل (به تریاک و مشتقات آن) اگرچه ممکن است مدتی فرد را آرام کند اما عوارض کوتاه مدت و بلند مدت فراوانی را به دنبال خواهد داشت. نوشیدن الکل بعد از ترک تریاک تا حد زیادی احتمال حملات شدید تنفسی، اوردوز و مرگ فرد را افزایش می دهد.

 • اثرات کوتاه مدت خوردن مشروب بعد از ترک تریاک: فوران ناگهانی احساسات، سرخوشی بیش از حد، حس خواب آلودگی شدید، از دست دادن موقت حافظه، سردرگمی ذهنی، عدم تمرکز، عدم توانایی تصمیم گیری صحیح، تنفس آهسته، احساس تهوع، احساس تهی بودن، اضطراب و دلشوره.
 • اثرات بلند مدت خوردن مشروب بعد از ترک تریاک: وسوسه و احساس نیاز به استفاده مجدد از مواد مخدر، یبوست شدید، تحریک پذیری و نوسانات اخلاقی و آسیب جبران ناپذیر به مغز.

اطلاعات تماس با کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک

آیا مشروب بعد از ترک اعتیاد موجب بهبود حال فرد می شود؟

مصرف الکل باعث مستی و بی حسی مغز می شود. این تاثیر تا حدی است که قبل از ظهور روش های بیهوشی مدرن جراحان قبل از عمل بیماران خود را مست می کردند تا درد جراحی را حس نکنند.

همچنین بسیاری از افراد هنکام سرماخوردگی برای اینکه احساس بهتری داشته باشند نوشیدنی های حاوی الکل مصرف می کنند.

در واقع مصرف الکل باعث فریب بدن و کم شدن حواس فرد می شود. به همین دلیل هنگامی که فرد بعد از ترک تریاک و مشتقات آن مانند هروئین دچار وسوسه مجدد می شود برای پرت کردن حواس خود به نوشیدن مشروبات الکلی روی می آورد.

به مرور میزان و دفعات مصرف الکل افزایش یافته و به عبارتی فرد دچار اعتیاد به نوشیدن مشروب می شود. به این ترتیب اثرات کوتاه مدت و بلند مدت نوشیدن الکل در وی بروز می نماید. بنابراین می توان گفت مصرف مشروب بعد از ترک تریاک نه تنها موجب بهبود حال وی نمی شود بلکه او را در دام اعتیاد دیگری گرفتار می کند.

مشروب بعد از ترک تریاک

تاثیر نوشیدن الکل بر داروهای مراقبتی بعد از ترک تریاک

الکل در نحوه جذب داروهایی که برای درمان اعتیاد به تریاک برای فرد تجویز شده است تاثیر می گذارد. در صورتی که بیمار به صورت مرتب و به میزان زیاد مشروب بنوشد، کبد برای از بین بردن الکل و اثرات آن آنزیم زیادی تولید می کند. این آنزیم ها علاوه بر الکل داروهای ترک اعتیاد را نیز تجزیه و دفع می نماید.

در زمان ترک اعتیاد به مواد مخدر فرد باید از هرگونه اقدام خودسرانه بدون هماهنگی با پزشک درمانگر بپرهیزد و مصرف هر ماده دیگری از جمله مشروبات الکلی را به پزشک خود اطلاع دهد.

در پایان

با توجه به عوارض نوشیدن مشروب بعد از ترک تریاک اگر تجربه ای در این زمینه دارید، با کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک در میان بگذارید. دیدگاه های شما با سایر همنوعان در میان گذاشته می شود.

 

15 نظرات

 • توسطسید رسول ظهورنامی
  Posted 2021-10-26 9:48 ب.ظ

  سلام خسته نباشید بنده مدتها ترامادول و استامینوفن کدئین به مقدار زیاد روزانه مصرف میکردم تا اینکه اخیرا تشنج گرفته و در بیمارستان بستری شدم و بعد از چند روزی که مرخص شدم جایگزین قرص‌ها شیره تریاک رو در چای حل کرده و میخورم الان میخواستم بجای این از مشروب نوع اعلا استفاده کنم خواهشمندم من را راهنمایی کنید که آیا این راه حل بهتر است و اعتیاد و خطر کمتری دارد ممنون منتظر جوابتون هستم…

 • توسطمحمد
  Posted 2021-11-01 2:35 ق.ظ

  من مدتی بود که به شیره تریاک اعتیاد داشتم و درنهایت تصمیم به ترک گرفتم تا 3_4 روز اول علائم خماری شدیدی داشتم
  روز چهارم به اندازه یک لیوان آبجو(که البته خانگی بود:) ) رو جرعه جرعه نوشیدم که باعث شد دو سه بار ادار کنم
  حدود یکی دو ساعت بعدش به طرز معجزه آسایی بیشتر علائم خماری مثل درد بدن،بیقراری و… از بین رفت و بعد از اون حالم خیلی خیلی بهتر شد
  “البته این تجربه شخصی منه و ممکن فرد به فرد متفاوت باشه ”
  خیلی مشتاقم نظر کارشناسان محترم سایت رو در این بدونم.

  • توسطسینا
   Posted 2022-07-01 2:20 ق.ظ

   من روز چهارم ترک شیره ام و سه شب است بخاطر خماری شدید نتونستم بخوابم. شب سوم الکل خوردم و شدت خماری ام بیشتر شده و دارم به فنا میرم

 • توسطمحمدحسین احمدی
  Posted 2021-11-08 4:30 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ب مدت 2 روزی6. 7متادون 20مصرف میکردم که البته رفته رفته بیشتر شده بود الان نزدیک بیشتر از 10 روزه گذاشتم کنار میخواستم بدونم شراب اعلا بخورم مشکلی پیشرنمیاد در حد چند پیک کم جهت تسکین درد؟؟؟؟

 • توسطفرهاد
  Posted 2022-05-08 5:19 ب.ظ

  سلام خسته نباشید توی روز شانزدهم ترک هروئین هستم ولی هنوزم حالت کسلی و خستگی و خشکی عضلات دارم باید چکار کنم چند روز دیگه اینجوریه لطفاً راهنمایی کنید.

  • توسط۷ سالمه
   Posted 2022-06-02 9:57 ب.ظ

   تا ۲۱ روز کلافگی از بین میره بعد از ۴۰ روز ک دفع پروتین بدنت قطع شد به حالت کاملاً نرمال برمیگردی بعدش فقط هوسش تا سال ها همراهته که باید قوی باشی من متخصص نیستم تجربه شخصی هستش با تشکر

   • توسطامین
    Posted 2022-07-08 6:10 ب.ظ

    هنوز از مادر زاده نشده کسی که بتونه بعد از ترک مخدر بره سمت مشروب و به مخدر برنگرده
    تجربه شخص بنده و صدها نفری که باهاشون صحبت کردم هستش
    اگر واقعا کمر بستی که ترک کنی و ازین نکبت خلاص شی هرگز هرگز هرگز دنبال جایگزین نگرد
    خیلی ها هم تو همین راهه بکش نکش و بعد ۲ ۳ روز پاکی کارشون رسید به سینه قبرستون پس تا دیر نشده خودت رو پیدا کن رفیق
    شکر خدا امین هستم معتاد ۱۷ سال و ۲۰ روز پاک
    مخلص همتون

 • توسطامین
  Posted 2022-07-07 5:32 ب.ظ

  سلام اینو مینویسم برای اونایی که با اعتیاد به متادون دست و پنجه نرم میکنن .. من حدود ۷ سال افسارم افتاده بود دست متادون لعنتی آخراش رسیده بود به روزی ۳ تا ۲۰ و یه درب بطری شربت متادون. تا امسال که یک دفعه به طور یابویی قطع کردم کار درستی نیست یک دفه قطع کنی ولی من جور دیگه ای نمیتونستم الان فیکس ۴ماهه گذاشتم کنار اذیتم کشیدم ولی غیر قابل تحمل نبود دوستان اگر در دام متادون افتادید هرچه زود تر بیاید بیرون بخدا فقط اراده قوی میخواد نمیگم راحته ولی شدنیه بد ترین ومضر ترین مخدر همین متادونه اولش آدم خودشو گول میزنه میگه از بقیه مواد ها بهتره ولی باید بگم بدتر از همس دوستانی که متاهل هستید مصرف متادون اولش فکر میکنی خوبه خصوصا تو روابط زناشویی ولی رفته رفته میل جنسی به زیر صفر میرسه که خودم تجربه کردم .. هیچ چی به پاکی نمیرسه من تونستم گذاشتم کنار الانم خدارو شکر حالم خوبه زندگیم عوض شده امیدوارم شما هم بتونید یا علی…. فقط باید خودت بخوای و برای زندگی سالم بجنگی……

  • توسطمحمد جواد
   Posted 2022-08-18 6:18 ب.ظ

   سلام دوستان ،من ۱۴ سال مصرف داشتم ،همه چی هم مصرف میکردم صنعتی سنتی هرچی گیرم میمد!داداشام الان ۱ سال ۴ ماهه شکر خدا پاکم و فقط NA تونست کله خرابه منو درست کنه و دوباره به زندگی برگردم.پس شمام میتونید فقط اراده کنید و از خدا کمک بخواید

 • توسطمهرداد
  Posted 2022-07-15 5:32 ب.ظ

  رفیقم صبح بیدار میشده یک نصف درب شربت اوپیوم رو تو یک استکان همراه با آب قاطی می‌کرد و میخورد و میرفت سره کارش و بعد از ظهر ۱۰ گرم وافوری می‌کشید هی تکرار کرد و بعد یکسال یه روز صبح دیرتر بیدار شد و رفت نشست شیره کشید و بعد یک ساعت سرگیجه شدید در حد مرگ گرفت و همین باعث شد که کلا از هرچی مخدر نفرت پیدا کنه و الحمدالله بصورت یابویی ترک کرد و سوالم اینه این سستی و بی رمقی ش کی خوب میشه؟ بنده خدا نفس نداره بشرطی یک قهوه بخوره تا جون بگیره به نظر شما چکار کنه دوباره قوی تر بشه؟ که بتونه به زندگیش برسه

  • توسطمدیر سایت
   Posted 2022-07-16 12:13 ق.ظ

   سلام. برای دریافت مشاوره با کارشناسان کلینیک تماس بگیرید.

 • توسطعلی
  Posted 2022-07-31 6:53 ق.ظ

  سلام من ۳سال تریاک میکشیدم بعد…اومدم ترک کنم رفتم پیش دکتر ترک اعتیاد …بهم قرص و شربت داد که خودش میگفت یکم متادون قاطی دارن الان ۸ماه معتاد قرص و شربت شدم …الان هم ۷روزه همه قرص وشربتا رو کنار گذاشتم ولی بدن درد امانم رو بریده چغدر طول میکشه این بدن درد لعنتی باید چیکار کنم…لطفا راهنمایی کنید

  • توسطمدیر سایت
   Posted 2022-08-14 1:26 ق.ظ

   سلام. لطفا برای دریافت مشاوره با کارشناسان کلینیک تماس بگیرید.

 • توسطمحمد
  Posted 2022-08-04 4:32 ب.ظ

  سلام سه روز ترک تریاک 1.5 گرم در روز داشتم دواول خیلی اذیت شدم روز سوم فقط پام درد میکنه.1.5سال اعتیاد داشتم از کلینیک دکتر روانشناس ترک کردم دارو داده بهم اعلایم خماری کم کرده هروز میرم پیش دکتر روانشناس خواهشن خود درمانی نکید احتمال بازگشت داریدمنم کارگر به زحمت جور کردم یه میلیون چیزی نیست پیدا کنیداز شر این اعتیاد لعنی خلاص بشید باتشکر.

 • توسطابوالفضل
  Posted 2022-08-30 6:53 ب.ظ

  من یک سوال پرسیدم که ربطی به ترک تریاک نداشت ونوشیدن مشروب و همزمان با ترک تریاک نبود که متاسفانه جوابم را نگرفتم .!من نه معتاد به الکل هستم و نه مواد مخدر ولی در بعضی دورهمی ها هردو وجود دارد من شنیده بودم بعد از مصرف تریاک باید چند ساعت بگذرد تا بتوان مشروب آشامید زیرا نوشیدن مشروب بلافاصله بعد از کشیدن تریاک کشنده است اما بعد از آشامیدن مشروب می‌توان بلافاصله تریاک کشید.لطفا” به این سوال من پاسخ واقعی و قابل فهم عموم بفرمائید سپاسگذارم.

نظر خود را اضافه کنید